South Central  logo SCLS Home
About SCLS
System
Celebration Home

Search
 

System Celebration:
Past Award Winners



Trustee Awards
SCLS Trustee Awards
Public Official Awards
Special Awards
Library of the Year Awards
Chester Pismo Snavely Memorial Awards for a Nifty Activity
Partnership Award


TRUSTEE AWARDS

Adams
Willis Towner, Adams, 1996
Patricia Townsend, Adams, 1997
Barb Albrecht, Friendship, 2002
Jeanne Heideman, Friendship, 2005
Pat Welch, Rome, 2006
Mary Nelson, 2008

Columbia
Marguerite Tarrant, Columbus, 1980
Mary Alice Kozel, Lodi, 1981
Helen Damm, Columbus, 1982
Florence Hinickle, Portage, 1984
Victoria Jameson, Rio, 1985
William F. Murray, Columbus, 1986
Gertrude Morgan, Cambria, 1987
Robert Wright, Portage, 1988
Margaret Ann Williams, Cambria, 1989
Dr. Robert Cooney, Portage, 1990
Kyra See, Lodi, 1991
Jeanne Johnson, Columbus, 1992
Mark Affeldt, Lodi, 1993
Kathryn Curtis, Portage, 1994
Muriel Epps, Rio, 1995
Kathleen Taylor, Portage, 1996
Donna Hooker, Lodi, 1997
Kathy Wingers, Cambria, 1998
Steve Stuelke, Wisconsin Dells, 1999
Dan Pulsfus, Portage, 2000
Dan Yeh, Lodi, 2001
Jay Williams, Cambria, 2003
Beverly Hoffman, Portage, 2004
Dr. J. Robert Curtis, Portage, 2006
Terry Manley, Lodi, 2007

Dane
Rita Plummer, Oregon, 1980
Howard Rosenberry, DeForest, 1981
Eleanor Carberry, Waunakee, 1982
Marian Edsall, DCLS, 1984
Phil Halverson, Mt. Horeb, 1985
Leonard Archer, Middleton, 1986
Rhoda Kleinhuizen, Deerfield, 1987
Leonard Archer, Middleton, 1988
Jacqui Rockweiler, Verona, 1989
Marcia Gale Barber, Middleton, 1990
Stoughton Library Board, 1991
Connie Goderstad, Black Earth, 1992
Beatrice Kind, Mazomanie, 1993
Gretchen Boldt, Deerfield, 1994
Dorothy Enloe, Verona, 1995
Rita Plummer, Oregon, 1996
Richard Gregory, Monona, 1997
McFarland Library Board, 1998
Jennifer Frickelton, Deerfield, 1999
Jean Bjorenson, Sun Prairie, 2000
Phillip Braithwaite, Marshall, 2001
Jack Taft, Madison, 2002

Robert Kasieta, Verona, 2004
Doris Tyler, Stoughton, 2005
Marjorie Peters, Deerfield, 2006
Mary O'Connor, Monona, 2007






Green
Kath Radzanowski, Monroe, 1980
Hazel Becker, Monticello, 1981
Mel Blumenthal, Monroe, 1982
Robert Reis, Brodhead, 1984
Marilee Steffen, New Glarus, 1985
Louise Spring, Albany, 1986
Jane Martinson, New Glarus, 1987
Kathryn Schneider, Brodhead, 1988
Barbara Anderson, New Glarus, 1989
Robert Keen, Brodhead, 1990
Carol Pawlisch, Brodhead, 1991
Diana Vance, Monroe, 1992
Stuart Kosikowski, Monroe, 1994
Margaret Howden, New Glarus, 1995
Mary Share, Brodhead, 1997
Carol Hasse, Juda, 1998
Ramona Loughan, Monticello, 1999
Don Nenneman, 2000
Catherine Nipple, Albany, 2001
John & Mary Frantz, Monroe, 2002
Wayne Duerst, New Glarus, 2003
Catherine Nipple, Albany, 2004
Anne Schultz, Monticello, 2005

Portage
James L. Schurter, Stevens Point, 1996
Bonita Stien, Stevens Point, 1997
William Zimdars, Stevens Point, 2002

Sauk
Effie Bachhuber, Sauk City, 1980
Juanita Kutzbach, Reedsburg, 1981
Kathryn Brechtl, Plain, 1982
Eldon Pratt, Spring Green, 1984
Lucille Thompson, Baraboo, 1985
Pete Blum, Sauk City, 1986
Jean Nagler, Prairie du Sac, 1987
Sharon K. Bettinger, Plain, 1988
Leonard Berg, Plain, 1989
William Kirschner, Sauk City, 1990
Lorraine Klingenmeyer, Rock Springs, 1991
Jean Lee, Baraboo, 1992
Denise Radke, Rock Springs, 1993
Eleanor Normington, Reedsburg, 1994
Sue Meise, Spring Green, 1995
Mary Grant, Baraboo, 1997
Helen Campbell, Prairie du Sac, 1998
Alice Hofstad, Reedsburg, 1998
Judith Stoeckmann, Rock Springs, 1998
Jim Staff, Sauk City, 1999
Kitty Ringelstetter, Spring Green, 2000
Margaret McDermott, LaValle & Dr. Anthony Kujawa, Baraboo, 2001
Gene Clingman, Baraboo, 2002
Linda Thering, Spring Green, 2002
Linda Kraemer, Plain, 2002
Charles Hall, Sauk City, 2003
Alice Grady, Baraboo, 2004
Eldor Fruehling, Prairie du Sac, 2004
Don Greenwood, Spring Green, 2007
Lou Ann Ward, 2008

Wood
Mary Ann Fahl, Nekoosa, 1996
Glenna Bushman, Pittsville 1997
Charles Lester, Nekoosa, 1998
James Quinn, Wisconsin Rapids, 1999
Tom Grygo, Nekoosa, 2000
Karen Fuller, Nekoosa, 2001
Dean Ryerson,Wisconsin Rapids, 2002
Mary Jo Hane, Wisconsin Rapids, 2003
William Lindroth, Wisconsin Rapids, 2004
Linda Vollert, Wisconsin Rapids, 2005
Stephen Coy, Marshfield, 2006
Hilde Henkel, Wisconsin Rapids, 2007

(Return to top)

SCLS TRUSTEE AWARDS

(Return to top)

PUBLIC OFFICIAL AWARDS (Return to top)

SPECIAL AWARDS (Return to top)

LIBRARY OF THE YEAR AWARDS (Return to top)

CHESTER PISMO SNAVELY MEMORIAL AWARDS FOR A NIFTY ACTIVITY

(Return to top)

Partnership Award

(Return to top)

For more information about System Celebration awards, contact Mark Ibach.