Seats on committees and libraries they represent

Administrative Council:

Seat

Cluster

Libraries represented

Representative

Term Expires

1

1

Arpin, Marshfield, Pittsville, Vesper, Wisconsin Rapids

Wisconsin Rapids

2010

2

2

Amherst, Portage County

Portage County

2011

3

3

Adams County, Cambria, Nekoosa, Pardeeville, Portage, Rio, Rome, Wisconsin Dells, Wyocena

Wyocena

2011

4

4

Baraboo, Black Earth, LaValle, Mazomanie, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green

Baraboo

2011

5

5

Columbus, DeForest, Lodi, Poynette, Sun Prairie, Waunakee

Sun Prairie

2010

6-7

6-7

Dane County Library Service (DCLS)

DCLS

N/A

8-10

8-10

Madison

Madison

N/A

11

11

Cross Plains, Deerfield, Marshall, Middleton, Monona, Mount Horeb, Oregon, Verona

Cross Plains

2010

12

12

Albany, Belleville, Brodhead, Cambridge, McFarland, Monroe, Monticello, New Glarus, Stoughton

Belleville

2010

13

At-large 1

Adams County, Amherst,Arpin, Cambria, Marshfield, Nekoosa, Pardeeville, Pittsville, Portage, Portage County, Rio, Rome, Vesper, Wisconsin Dells, Wisconsin Rapids, Wyocena

Marshfield

2011

14

At-large 2

Baraboo, Black Earth, Columbus, DeForest, LaValle, Lodi, Mazomanie, North Freedom, Plain, Poynette, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green, Sun Prairie, Waunakee

DeForest

2010

15

At-large 3

Albany, Belleville, Brodhead, Cambridge, Cross Plains, Deerfield, Marshall, McFarland, Middleton, Monona, Monroe, Monticello, Mount Horeb, New Glarus, Oregon, Stoughton, Verona

Middleton

2011

N/A

MALC

MALC

Vacant

2011


Note:  Only directors or their designees can serve on the Administrative Council

Delivery Committee:

Seat

Cluster

Libraries represented

Representative

Term Expires

1

1

Arpin, Marshfield, Pittsville, Vesper, Wisconsin Rapids

Cindy Schult, Arpin

2011

2

2

Amherst, Portage County

Bob Stack, Portage County

2010

3

3

Adams County, Cambria, Nekoosa, Pardeeville, Portage, Rio, Rome, Wisconsin Dells, Wyocena

Dan Calef, Adams County

2011

4

4

Baraboo, Black Earth, LaValle, Mazomanie, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green

Peggy Heindenreich, Sauk City

2010

5

5

Columbus, DeForest, Lodi, Poynette, Sun Prairie, Waunakee

Kristine Millard, Lodi

2011

6-7

6-7

Dane County Library Service (DCLS)

DCLS

N/A

8

8

Madison

Gretel Irving

N/A

9

9

Madison

Mary Modjeski

N/A

10

10

Madison

 

N/A

11

11

Cross Plains, Deerfield, Marshall, Middleton, Monona, Mount Horeb, Oregon, Verona

Elizabeth Bauer, Middleton

2010

12

12

Albany, Belleville, Brodhead, Cambridge, McFarland, Monroe, Monticello, New Glarus, Stoughton

Joan Behm, Cambridge

2010

N/A

MALC

MALC

Jennifer Friedman, Mendota Mental Health

2011

 


 

 

ILS Committee:

Seat

Cluster

Libraries represented

Representative

Term Expires

1

1

Arpin, Marshfield, Pittsville, Vesper, Wisconsin Rapids

Andy Barnett, Wisconsin Rapids

2010

3

3

Adams County, Cambria, Nekoosa, Pardeeville, Portage, Rio, Rome, Wisconsin Dells, Wyocena

Cathy Borck, Wisconsin Dells

2010

4

4

Baraboo, Black Earth, LaValle, Mazomanie, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green

Maureen Palmer, Plain

2010

5

5

Columbus, DeForest, Lodi, Poynette, Sun Prairie, Waunakee

Debbie Bird, Sun Prairie

2011

6-7

6-7

Dane County Library Service (DCLS)

DCLS

N/A

8

8

Madison

Susan Lee

N/A

9

9

Madison

Margie Navarre-Saaf

N/A

10

10

Madison

Molly Warren

N/A

11

11

Cross Plains, Deerfield, Marshall, Middleton, Monona, Mount Horeb, Oregon, Verona

Diana Skalitzky, Marshall

2011

12

12

Albany, Belleville, Brodhead, Cambridge, McFarland, Monroe, Monticello, New Glarus, Stoughton

Jaime Vache, Stoughton

2011

 

Note: Only ILS participants can be representatives on the ILS committee, so non-participants have been removed from the list.  Cluster 2 does not have any ILS participants, so is not included on this committee.  Non-ILS participant concerns will be represented by SCLS staff.


 

Technology Committee:

Seat

Cluster

Libraries represented

Representative

Term Expires

1

1

Arpin, Marshfield, Pittsville, Vesper, Wisconsin Rapids

Rob Mader, Marshfield

2011

2

2

Amherst, Portage County

Deb McCabe, Portage County

2010

3

3

Adams County, Cambria, Nekoosa, Pardeeville, Portage, Rio, Rome, Wisconsin Dells, Wyocena

Mary Friesen, Wyocena

2010

4

4

Baraboo, Black Earth, LaValle, Mazomanie, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green

Sun Ann Kucher, Reedsburg

2011

5

5

Columbus, DeForest, Lodi, Poynette, Sun Prairie, Waunakee

Trish Priewe, Lodi

2010

6-7

6-7

Dane County Library Service (DCLS)

DCLS

N/A

8

8

Madison

Tana Elias

N/A

9

9

Madison

Carol Froistad

N/A

10

10

Madison

 

N/A

11

11

Cross Plains, Deerfield, Marshall, Middleton, Monona, Mount Horeb, Oregon, Verona

Erick Plumb, Monona

2011

12

12

Albany, Belleville, Brodhead, Cambridge, McFarland, Monroe, Monticello, New Glarus, Stoughton

Janis Merkle, New Glarus

2011

N/A

MALC

MALC

Peggy Smith,  UW Business Library

2011