South Central logo SCLS Home
Committees Home
Clusters Home

Search
 


Seats on Committees and Libraries They Represent

Administrative Council:

Committee Chair: Tracy Herold (Sun Prairie)

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1 Arpin, Marshfield, Pittsville, Vesper, Wisconsin Rapids Wisconsin Rapids 2012
2 2 Amherst, Portage County Portage County 2011
3 3 Adams County, Cambria, Nekoosa, Pardeeville, Portage, Rio, Rome, Wisconsin Dells, Wyocena Wyocena 2011
4 4 Baraboo, Black Earth, LaValle, Mazomanie, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Rock Springs 2011
5 5 Columbus, DeForest, Lodi, Poynette, Sun Prairie, Waunakee Sun Prairie 2012
6-7 6-7 Dane County Library Service (DCLS) DCLS N/A
8-10 8-10 Madison Madison N/A
11 11 Cross Plains, Deerfield, Marshall, Middleton, Monona, Mount Horeb, Oregon, Verona Cross Plains 2012
12 12 Albany, Belleville, Brodhead, Cambridge, McFarland, Monroe, Monticello, New Glarus, Stoughton Belleville 2012
13 At-large 1 Adams County, Amherst,Arpin, Cambria, Marshfield, Nekoosa, Pardeeville, Pittsville, Portage, Portage County, Rio, Rome, Vesper, Wisconsin Dells, Wisconsin Rapids, Wyocena Marshfield 2011
14 At-large 2 Baraboo, Black Earth, Columbus, DeForest, LaValle, Lodi, Mazomanie, North Freedom, Plain, Poynette, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green, Sun Prairie, Waunakee DeForest 2012
15 At-large 3 Albany, Belleville, Brodhead, Cambridge, Cross Plains, Deerfield, Marshall, McFarland, Middleton, Monona, Monroe, Monticello, Mount Horeb, New Glarus, Oregon, Stoughton, Verona Middleton 2011

 

Note:  Only directors or their designees can serve on the Administrative Council.

Delivery Committee:

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1 Arpin, Marshfield, Pittsville, Vesper, Wisconsin Rapids Andy Barnett, WI Rapids 2011
2 2 Amherst, Portage County Deb McCabe , Portage County 2012
3 3 Adams County, Cambria, Nekoosa, Pardeeville, Portage, Rio, Rome, Wisconsin Dells, Wyocena Lore Ponshock, Rome 2011
4 4 Baraboo, Black Earth, LaValle, Mazomanie, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Katie Alexander, Baraboo 2012
5 5 Columbus, DeForest, Lodi, Poynette, Sun Prairie, Waunakee Kristine Millard, Lodi 2011
6-7 6-7 Dane County Library Service (DCLS) DCLS N/A
8 8 Madison Gretel Irving N/A
9 9 Madison Mary Modjeski N/A
10 10 Madison Mark Penner N/A
11 11 Cross Plains, Deerfield, Marshall, Middleton, Monona, Mount Horeb, Oregon, Verona Peter Matiash, Middleton 2012
12 12 Albany, Belleville, Brodhead, Cambridge, McFarland, Monroe, Monticello, New Glarus, Stoughton Joan Behm, Cambridge 2012



ILS Committee:

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1 Arpin, Marshfield, Pittsville, Vesper, Wisconsin Rapids Andy Barnett, Wisconsin Rapids 2012
3 3 Adams County, Cambria, Nekoosa, Pardeeville, Portage, Rio, Rome, Wisconsin Dells, Wyocena Cathy Borck, Wisconsin Dells 2012
4 4 Baraboo, Black Earth, LaValle, Mazomanie, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Maureen Palmer, Reedsburg 2012
5 5 Columbus, DeForest, Lodi, Poynette, Sun Prairie, Waunakee Debbie Bird, Sun Prairie 2011
6-7 6-7 Dane County Library Service (DCLS) DCLS N/A
8 8 Madison Susan Lee N/A
9 9 Madison Margie Navarre-Saaf N/A
10 10 Madison Molly Warren N/A
11 11 Cross Plains, Deerfield, Marshall, Middleton, Monona, Mount Horeb, Oregon, Verona Diana Skalitzky, Marshall 2011
12 12 Albany, Belleville, Brodhead, Cambridge, McFarland, Monroe, Monticello, New Glarus, Stoughton Suzann Holland, Monroe 2011

 

Note: Only ILS participants can be representatives on the ILS committee, so non-participants have been removed from the list.  Cluster 2 does not have any ILS participants, so is not included on this committee.  Non-ILS participant concerns will be represented by SCLS staff.

Technology Committee:

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1 Arpin, Marshfield, Pittsville, Vesper, Wisconsin Rapids Rob Mader, Marshfield 2011
2 2 Amherst, Portage County Deb McCabe, Portage County 2012
3 3 Adams County, Cambria, Nekoosa, Pardeeville, Portage, Rio, Rome, Wisconsin Dells, Wyocena Shannon Stiller, Portage 2012
4 4 Baraboo, Black Earth, LaValle, Mazomanie, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Sun Ann Kucher, Reedsburg 2011
5 5 Columbus, DeForest, Lodi, Poynette, Sun Prairie, Waunakee Trish Priewe, Lodi 2012
6-7 6-7 Dane County Library Service (DCLS) DCLS N/A
8 8 Madison Tana Elias N/A
9 9 Madison Carol Froistad N/A
10 10 Madison John Schmitt N/A
11 11 Cross Plains, Deerfield, Marshall, Middleton, Monona, Mount Horeb, Oregon, Verona Erick Plumb, Monona 2011
12 12 Albany, Belleville, Brodhead, Cambridge, McFarland, Monroe, Monticello, New Glarus, Stoughton Janis Merkle, New Glarus 2011

 

For more information about Clusters & Representation, contact Martha Van Pelt.