South Central logo SCLS Home
Committees Home
Clusters Home

Search
 


Seats on Committees and Libraries They Represent

Administrative Council:

Committee Chair: Mary Friesen (Wyocena)

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1
Adams
Adams, Rome Jeff Wavrunek, Adams 2014
2 2
Columbia
Cambria, Columbus, Lodi, Pardeeville, Portage, Poynette, Rio, WI Dells, Wyocena Mary Friesen, Wyocena 2013
3 3
Green
Albany, Brodhead, Monroe, Monticello, New Glarus Maggie Waggoner, New Glarus 2014
4 4
Portage
Amherst, Portage County Bob Stack, PCPL 2013
5 5
Sauk
Baraboo, LaValle, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Ben Miller, Sauk City 2013
6 6
Wood
Arpin, Marshfield, Nekoosa, Pittsville, Vesper, WI Rapids Ron McCabe, WI Rapids 2014
7

7
Dane East

 

Cambridge, Deerfield, DeForest, Marshall, McFarland, Monona, Stoughton, Sun Prairie, Waunakee Heidi Cox, McFarland 2013
8

8
Dane West

 

Belleville, Black Earth, Cross Plains, Fitchburg, Mazomanie, Middleton, Mount Horeb, Oregon, Verona Carolyn Shaffer, Black Earth 2014
9-10 9-10
DCLS
Dane County Library Service (DCLS) Julie Chase, DCLS N/A
11-13 11-13
MPL
Madison MPL N/A

 

Note:  Only directors or their designees can serve on the Administrative Council.

Delivery Committee:

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1
Adams
Adams, Rome Lore Ponshock, Rome 2014
2 2
Columbia
Cambria, Columbus, Lodi, Pardeeville, Portage, Poynette, Rio, WI Dells, Wyocena Kristine Millard, Lodi 2013
3 3
Green
Albany, Brodhead, Monroe, Monticello, New Glarus Kara Blue, Albany 2013
4 4
Portage
Amherst, Portage County Deb McCabe, PCPL 2014
5 5
Sauk
Baraboo, LaValle, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Katie Alexander, Baraboo 2014
6 6
Wood
Arpin, Marshfield, Nekoosa, Pittsville, Vesper, WI Rapids Andy Barnett, McMillan 2013
7

7
Dane East

 

Cambridge, Deerfield, DeForest, Marshall, McFarland, Monona, Stoughton, Sun Prairie, Waunakee Leah Fritsche, Deerfield 2014
8

8
Dane West

 

Belleville, Black Earth, Cross Plains, Fitchburg, Mazomanie, Middleton, Mount Horeb, Oregon, Verona Sara Simpson, Middleton 2013
9-10 9-10
DCLS
Dane County Library Service (DCLS) Julie Chase N/A
11-13 11-13
MPL
Madison

Gretel Irving, SEQ
Mary Modeski, HBP
Mark Penner, MPL

 

N/A



ILS Committee:

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1
Adams
Adams, Rome Judy Taft, Adams 2014
2 2
Columbia
Cambria, Columbus, Lodi, Pardeeville, Portage, Poynette, Rio, WI Dells, Wyocena Cindy Fesemyer, Columbus 2014
3 3
Green
Albany, Brodhead, Monroe, Monticello, New Glarus Ann Mueller, Monroe 2013
4 4
Portage
Amherst, Portage County N/A  
5 5
Sauk
Baraboo, LaValle, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Maureen Palmer, Reedsburg 2014
6 6
Wood
Arpin, Marshfield, Nekoosa, Pittsville, Vesper, WI Rapids Andy Barnett, McMillan 2014
7

7
Dane East

 

Cambridge, Deerfield, DeForest, Marshall, McFarland, Monona, Stoughton, Sun Prairie, Waunakee Jan Berg, DeForest 2013
8

8
Dane West

 

Belleville, Black Earth, Cross Plains, Fitchburg, Mazomanie, Middleton, Mount Horeb, Oregon, Verona Brendan Faherty, Middleton 2013
9-10 9-10
DCLS
Dane County Library Service (DCLS) Julie Chase N/A
11-13 11-13
MPL
Madison Molly Warren N/A

 

Note: Only ILS participants can be representatives on the ILS committee, so non-participants have been removed from the list.  Cluster 4 does not have any ILS participants, so is not included on this committee.  Non-ILS participant concerns will be represented by SCLS staff.

Technology Committee:

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1
Adams
Adams, Rome Marylu Silka, Adams 2014
2 2
Columbia
Cambria, Columbus, Lodi, Pardeeville, Portage, Poynette, Rio, WI Dells, Wyocena Jennifer Tallman, Cambria 2014
3 3
Green
Albany, Brodhead, Monroe, Monticello, New Glarus Suzann Holland, Monroe 2014
4 4
Portage
Amherst, Portage County Charles Danner, PCPL 2014
5 5
Sauk
Baraboo, LaValle, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Sue Ann Kucher, Reedsburg 2013
6 6
Wood
Arpin, Marshfield, Nekoosa, Pittsville, Vesper, WI Rapids Rob Mader, Marshfield 2013
7

7
Dane East

 

Cambridge, Deerfield, DeForest, Marshall, McFarland, Monona, Stoughton, Sun Prairie, Waunakee Susan Hedrick, Waunakee 2014
8

8
Dane West

 

Belleville, Black Earth, Cross Plains, Fitchburg, Mazomanie, Middleton, Mount Horeb, Oregon, Verona Bronna Lehmann, Belleville 2013
9-10 9-10
DCLS
Dane County Library Service (DCLS) Julie Chase N/A
11-13 11-13
MPL
Madison

John Schmitt
Marc Gartler
Carol Froistad

N/A

 

For more information about Clusters & Representation, contact Martha Van Pelt.