You are here

Seats on Committees and libraries they represent 2018

Administrative Council:

 

Committee Chair: Margie Navarre Saaf, Chair

 

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1
Adams
Adams, Rome Erin Foley, Adams 2018
2 2
Columbia
Cambria, Columbus, Lodi, Pardeeville, Portage, Poynette, Randolph, Rio, WI Dells, Wyocena Cindy Fesemyer, Columbus 2019
3 3
Green
Albany, Brodhead, Monroe, Monticello, New Glarus Lauren White, New Glarus 2018
4 4
Portage
Amherst, Portage County Larry Oathout, PCPL 2019
5 5
Sauk
Baraboo, LaValle, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Jessica Bergin, Baraboo 2019
6 6
Wood
Arpin, Marshfield, Nekoosa, Pittsville, Vesper, WI Rapids Andy Barnett , WI Rapids 2018
7

7
Dane East

 

Cambridge, Deerfield, DeForest, Marshall, McFarland, Monona, Stoughton, Sun Prairie, Waunakee Ryan Claringbole, Monona 2019
8

8
Dane West

 

Belleville, Black Earth, Cross Plains, Fitchburg, Mazomanie, Middleton, Mount Horeb, Oregon, Verona Wendy Rawson, Fitchburg 2018
9-10 9-10
DCLS
Dane County Library Service (DCLS) Tracy Herold, DCLS N/A
11-13 11-13
MPL
Madison MPL N/A

 

Note:  Only directors or their designees can serve on the Administrative Council.

Delivery Committee:

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1
Adams
Adams, Rome Renee Daley, Rome 2018
2 2
Columbia
Cambria, Columbus, Lodi, Pardeeville, Portage, Poynette, Randolph, Rio, WI Dells, Wyocena Lindsey Ganz, Poynette 2019
3 3
Green
Albany, Brodhead, Monroe, Monticello, New Glarus Suzann Holland, MRO 2019
4 4
Portage
Amherst, Portage County Laura Fuller, PCPL 2018
5 5
Sauk
Baraboo, LaValle, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Zack Ott, Baraboo 2018
6 6
Wood
Arpin, Marshfield, Nekoosa, Pittsville, Vesper, WI Rapids Eric Norton, WI Rapids 2019
7

7
Dane East

 

Cambridge, Deerfield, DeForest, Marshall, McFarland, Monona, Stoughton, Sun Prairie, Waunakee Leah Fritsche, Deerfield 2018
8

8
Dane West

 

Belleville, Black Earth, Cross Plains, Fitchburg, Mazomanie, Middleton, Mount Horeb, Oregon, Verona Tanya Bolchen, Fitchburg 2019
9-10 9-10
DCLS
Dane County Library Service (DCLS) Todd Cox, DCLS N/A
11-13 11-13
MPL
Madison


Doug Smith, HAW
Mark Penner, MPL

 

N/A


 

ILS Committee:

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1
Adams
Adams, Rome Erin Foley, Adams 2018
2 2
Columbia
Cambria, Columbus, Lodi, Pardeeville, Portage, Poynette, Randolph, Rio, WI Dells, Wyocena Cathy Borck, WI Dells 2018
3 3
Green
Albany, Brodhead, Monroe, Monticello, New Glarus Angela Noel, Brodhead 2019
4 4
Portage
Amherst, Portage County Eddie Glade, PCPL 2019
5 5
Sauk
Baraboo, LaValle, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Emily Judd, Sauk City 2018
6 6
Wood
Arpin, Marshfield, Nekoosa, Pittsville, Vesper, WI Rapids Eric Norton, McMillan 2018
7

7
Dane East

 

Cambridge, Deerfield, DeForest, Marshall, McFarland, Monona, Stoughton, Sun Prairie, Waunakee Heidi Cox, McFarland 2019
8

8
Dane West

 

Belleville, Black Earth, Cross Plains, Fitchburg, Mazomanie, Middleton, Mount Horeb, Oregon, Verona Brendan Faherty, Middleton 2019
9-10 9-10
DCLS
Dane County Library Service (DCLS) Tracy Herold, DCLS N/A
11-13 11-13
MPL
Madison Molly Warren
Margie Navarre Saaf
Susan Lee
N/A

 

Note: Only ILS participants can be representatives on the ILS committee.  Non-ILS participant concerns will be represented by SCLS staff.

Technology Committee:

Seat Cluster Libraries represented Representative Term Expires
1 1
Adams
Adams, Rome Renee Daley, Rome 2018
2 2
Columbia
Cambria, Columbus, Lodi, Pardeeville, Portage, Poynette, Randolph, Rio, WI Dells, Wyocena Trish Frankland, Lodi 2018
3 3
Green
Albany, Brodhead, Monroe, Monticello, New Glarus Nancy Myers, Monroe 2018
4 4
Portage
Amherst, Portage County Charles Danner, PCPL 2018
5 5
Sauk
Baraboo, LaValle, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green Sue Ann Kucher, Reedsburg 2019
6 6
Wood
Arpin, Marshfield, Nekoosa, Pittsville, Vesper, WI Rapids Rob Mader, Marshfield 2019
7

7
Dane East

 

Cambridge, Deerfield, DeForest, Marshall, McFarland, Monona, Stoughton, Sun Prairie, Waunakee Matt Heindel, Monona 2018
8

8
Dane West

 

Belleville, Black Earth, Cross Plains, Fitchburg, Mazomanie, Middleton, Mount Horeb, Oregon, Verona Lisa Stippich, Fitchburg 2019
9-10 9-10
DCLS
Dane County Library Service (DCLS) Tracy Herold, DCLS N/A
11-13 11-13
MPL
Madison

John Schmitt
Marc Gartler
Michael Spelman

N/A
 
 
 
For more information, contact: